Учасник бойових дій отримав дозвільні документи на земельну ділянку завдяки роботі адвоката системи БПД
Питання надання земельних ділянок учасникам бойових дій, які захищають територіальну цілісність України, є вкрай важливим для суспільства. Законодавство України, зокрема Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачає систему пільг для учасників бойових дій та прирівняних до них осіб, зокрема, це стосується й першочергового надання земельних ділянок.
Але не завжди наші захисники в цивільному житті можуть відстояти свої права самостійно. Так сталось і з героєм нашої історії.
До Голованівського місцевого центру з надання БВПД звернувся пан Володимир, учасник бойових дій, ветеран війни. Чоловік повідомив, що сільська рада рішенням сесії погодила місце розташування земельної ділянки площею 2 га для подальшого передання її у власність Володимиру, як учаснику бойових дій. Цим же рішенням сільська рада рекомендувала Володимиру звернутись з клопотанням до Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки. Володимир направив разом із заявою відповідні графічні матеріали.
Але невдовзі, ветеран отримав від Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області відповідь-копію наказу про відмову у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою. Відмова була мотивована тим, що подані графічні матеріали не відповідають вимогам законів, прийнятих відповідно до нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.
Зрозумівши, що його права як громадянина України на право власності на землю порушуються, Володимир звернувся за правовою допомогою до Голованівського місцевого центру з надання БВПД.
Ірина Осієвська, адвокатка, яка співпрацює з центром, підготувала адміністративний позов про визнання протиправним наказу Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області та зобов’язання управління надати пану Володимиру дозвіл на розроблення документації із землеустрою.
Відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Коментує Ірина Осієвська: «Відмова у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою оформлена у вигляді наказу не є вмотивованою, як того вимагає ч.7 ст.118 Земельного кодексу України. У тексті наказу лише скопійовано підстави для такої відмови, закріплені відповідною статтею Земельного кодексу України. Невідповідність місця розташування земельної ділянки має бути пояснена вказівкою на конкретній невідповідності законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою, тощо».
Кіровоградський окружний адміністративний суд позовні вимоги задовільнив у повному обсязі. Суд визнав протиправним та скасував наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» пану Володимиру та зобов`язав Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га.