Вільшанська громада

Кіровоградська область, Голованівський район

Чотири кроки для протидії корупції у земельній сфері

Дата: 23.11.2021 09:06
Кількість переглядів: 223

Земельна реформа – одна із найскладніших реформ останнього часу, адже буквально перебудовує усі правові процеси. Під час таких колосальних змін з’являється багато корупційних ризиків. Система безоплатної правової допомоги орієнтована на комплексний захист прав землекористувачів та землевласників: роз’яснення їм нюансів реформи, захисту та відновлення порушених прав у суді, виявлення системних правових проблем на рівні громад, а також розвитку спроможності фахівців, що здійснюють свою діяльність у сфері земельних відносин.

«Успіх реалізації земельної реформи, в тому числі, залежить від ефективності механізмів захисту прав громадян та їх правової спроможності у сфері земельних відносин. Найчастіше клієнти звертаються до системи безоплатної правової допомоги з питань приватизації земельних ділянок, користування ними (договір оренди, сервітуту, емфітевзису, суперфіцію), а також оформлення документів на земельну ділянку», – розповідає в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Протягом січня – жовтня цього року юристи системи безоплатної правової допомоги надали понад 36 тис. консультацій та роз’яснень із земельних питань. Ще понад 1 тис. звернень надійшло щодо захисту та відновлення порушених прав землекористувачів та землевласників у суді.

Найчастіше люди звертаються з правовими питаннями щодо договорів оренди земельної ділянки (укладання, внесення змін, розірвання та поновлення), права  власності на землю (оформлення, набуття права, спільна власність), безоплатної передачі ділянок громадянам із земель державної і комунальної власності.

При цьому нерідко постає питання щодо правомірності дій місцевої влади. Погодження проєктів землеустрою, дотримання строків розгляду землевпорядної документації та інші земельні процедури часто заплутані та непрозорі для громадян.

Для юристів системи безоплатної правової допомоги важливо розуміти, які типові порушення виникають у земельній сфері та як виявити їх при наданні правової допомоги. Найбільш розповсюджені корупційні ризики (https://antycorportal.nazk.gov.ua/risks/?sphere_id=15у сфері земельних відносин систематизовані Національним агентством з питань запобігання корупції:

 • корупційна зміна цільового призначення земельної ділянки;
 • погодження відведення земельної ділянки за процедурою безоплатної приватизації за неправомірну вигоду;
 • передача прав на земельну ділянку в обхід процедури аукціонів;
 • відмова від права постійного користування земельною ділянкою на користь третіх осіб;
 • зловживання при укладанні договорів про спільну обробку земельної ділянки;
 • маніпуляції під час визначення ставки орендної плати за користування землями державної та комунальної власності;
 • зловживання правом безоплатного отримання земельних ділянок та «повторна приватизація»;
 • використання земельних пільг учасників бойових дій у корупційних схемах;
 • протиправна забудова на землях, які передані підприємствам, установам та організаціям на праві постійного користування.

Ідентифікацію та узагальнення корупційних ризиків при наданні безоплатної правової допомоги здійснює відділ запобігання корупції Координаційного центру з надання правової допомоги.

Мінімізувати корупційні ризики при цьому означає стимулювати громадян вирішувати земельні спори та захищати свої права на землю у правовий спосіб. Для цього слід своєчасно роз’яснити земельні процедури, зокрема щодо спрощення планування землекористування, інвентаризації, державної реєстрації землі, порушень, які можуть виникнути під час землекористування, електронних аукціонів та рейдерських атак. Крім того, важливо роз’яснювати правові нюанси земельної реформи та роз’яснити шляхи протидії потенційним корупційним загрозам фахівцям органів державної влади, органів місцевого самоврядування та приватного сектору, які працюють у сфері земельних відносин.

Таким чином, захист прав землевласників та землекористувачів та мінімізацію корупційних ризиків система безоплатної правової допомоги бачить у комплексі взаємопов’язаних завдань:

 • надання безоплатної правової допомоги у сфері земельних відносин, у тому числі шляхом виїзного консультування;
 • інформування громадян про їхні права на землю, можливості їх реалізації та інструменти захисту їхніх прав у правовий спосіб;
 • виявлення причин виникнення правових проблем громадян та громад у сфері земельних відносин, шляхів їх вирішення та перешкод у цьому процесі шляхом проведення соціологічних досліджень;
 • навчання та розвитку фахівців, що здійснюють свою діяльність у сфері земельних відносин: юристів, нотаріусів, землевпорядників, суддів, реєстраторів, фахівців органів місцевого самоврядування, а також представників приватного сектору стосовно змісту нового законодавства в сфері земельних відносин.

Ці 4 кроки дадуть змогу вирішити свою проблему як конкретним громадянам, так і захистити права та інтереси територіальної громади, сприяти прозорості процедур у сфері земельних відносин загалом.


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь