Вільшанська громада

Кіровоградська область, Голованівський район

Презентовано результати дослідження рівня знань землевласників та землекористувачів окремих аспектів земельного законодавства

Дата: 17.01.2022 10:52
Кількість переглядів: 191

Понад 60% опитаних українців знають про те, що в Україні діє система безоплатної правової допомоги. Практично кожен четвертий респондент упевнений, що може  захистити свої права як землевласника або землекористувача у разі порушення. Найгірше українці обізнані щодо купівлі-продажу землі, оподаткування при спадкуванні та розірвання-продовження договору оренди.

Такі дані були отримані під час соціологічного дослідження рівня знань землевласників та землекористувачів окремих аспектів земельного законодавства, яке провели працівники системи БПД за сприяння Проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство». 23 грудня 2021 року відбулася онлайн-презентація результатів цього соціологічного дослідження.

Перше велике дослідження системи БПД

Польовий етап соціологічного дослідження проходив з 21 жовтня по 3 грудня 2021 року. Усього було опитано 10 тис. повнолітніх мешканців України методом вуличного опитування віч-на-віч (F2F) по всій території Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). До опитування були залучені більш як 500 інтерв’юерів та 46 супервайзерів – працівників системи БПД.

«Те, що було опитано понад 10 тис. осіб, дає нам можливість проводити аналіз не лише загальноукраїнських трендів, а також бачити регіональний розріз, бачити, де і які є особливості на рівні регіонів. Така велика вибірка дає можливість як на національному, так і на регіональних рівнях використовувати результати дослідження для побудови ефективних моделей як правопросвітництва, так і підвищення правової обізнаності населення», – зазначив в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

 

Пілотне соціологічне опитування щодо готовності землевласників та землекористувачів до впровадження земельної реформи було проведено методом телефонного інтерв’ю з 19 червня по 21 липня 2021 року. Усього було опитано 1 тис. осіб.

«Після проведення пілотного дослідження, яке відбувалося в форматі телефонного опитування, ми удосконалили ще раз методологію, і дослідження рівня знань землевласників та землекористувачів окремих аспектів земельного законодавства вже проводилося по новій методології, що була узгоджена з експертами Світового банку»,  – розповів заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

 

Метою опитування було оцінити готовність землевласників та землекористувачів до впровадження земельної реформи, зокрема, рівень їхніх знань щодо земельного законодавства, ставлення до системи безоплатної правової допомоги, а також виявити їхні правові проблеми і потреби в царині земельних відносин.

«Також були опитані не лише ті, хто є землевласниками і землекористувачами, а й представники населення в цілому, для того щоб ідентифікувати їх наміри щодо купівлі та продажу землі, а також дізнатися ставлення до системи БПД і виявити їх запит на правову інформацію», – зазначила соціологиня, аспірантка кафедри соціології Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського» Марина Шпікер.

Загалом, були опитані люди віком від 18 років, які проживають у міських та сільських населених пунктах у кожній області, за винятком тимчасово окупованих територій,  фактичні власники та користувачі землі у населених пунктах з населенням до 20 тис. Серед опитаних – понад 7 тис. землевласників та  землекористувачів, а також понад 3 тис. осіб, які не мають у власності або користуванні земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

«Таке опитування по всій Україні із залученням величезної кількості співробітників системи, з опитуванням людей у найрізноманітніших населених пунктах, система БПД зробила вперше. На мій погляд, такий досвід виявися доволі успішним», – сказала Марина Шпікер.

 

Тонкощі земельного законодавства

Як показали результати опитування, земельна реформа актуальна для меншості землевласників та землекористувачів: три чверті опитаних не планують купувати чи продавати землю, кожен восьмий не визначився.

Якщо говорити про правову обізнаність землевласників та землекористувачів, то найнижчі показники опитані продемонстрували щодо питань, що стосуються купівлі-продажу землі, оподаткування при спадкуванні та розірвання-продовження договору оренди.

Відповіді на ці питання вкрай важливі для системи БПД, бо дозволяють визначити,  на чому зосередитися надалі при проведенні правопросвітницьких заходів. Адже можна побачити, що правильну відповідь респонденти надали на ті питання, які найбільше висвітлювалися під час правопросвітницьких заходів за останні півтора року, а саме порядок здачі в оренду земельних ділянок, отримання землі у спадщину, виготовлення технічної документації на землю.

 

Запит на правове інформування

65% опитаних землевласників та землекористувачів обізнані про те, що в Україні діє система безоплатної правової допомоги. А ще 31% респондентів-землевласників знають про право на безоплатну вторинну правову допомогу від держави щодо земельних питань.

За результатами дослідження, у 32% землевласників та землекористувачів є запит на правове інформування з земельних питань, передусім щодо купівлі-продажу, оформлення документів на землю та приватизацію.

Під час опитування 21% респондентів зазначили, що зазнавали проблем чи вирішували питання, пов’язані із володінням чи користуванням землею, протягом останніх трьох років (з 2019 року). Найбільш поширеними проблемами серед землевласників та землекористувачів є оформлення документів на землю та приватизація земельних ділянок.

Як показали результати дослідження, 62% з тих, хто зазнали проблем, змогли повністю вирішити ці проблеми на сьогодні.

«Серед респондентів, які знають про систему БПД або є її клієнтами, більший відсоток тих, хто вирішив свою проблему або вирішив частково. У першу чергу це свідчить про те, що люди, які стикаються з проблемою, не знають як її можна вирішити, куди звертатися, які алгоритми вирішення цих проблем, що робити, щоб реалізувати свої права, що робити у разі порушення цих прав», – прокоментував Олександр Баранов.

Впевненість у власній правоспроможності

Щодо рівня впевненості у власній правоспроможності, то 79% опитаних землевласників та землекористувачів вважають, що зуміють знайти хорошу пораду щодо правової проблеми, зокрема, 42% впевнені в цьому. 55% респондентів вважають, що зможуть захистити свої права, якщо вони будуть порушені, а впевнені в цьому 23%. Ті, хто знає про систему БПД, більш впевнені у своїй спроможності вирішувати правові питання.

Ті, хто знає про систему БПД, більш впевнені у своїй спроможності вирішувати правові питання. Щонайменше, вони знають де можна знайти юриста, куди можна звернутися за консультацією, де отримати пораду, що робити далі.

 

Зручні канали інформації

36% опитаних землевласників та землекористувачів відповіли, що відвідали б публічні заходи, де би надавались роз’яснення щодо земельних питань та останніх змін у земельному законодавстві. Про готовність приєднатись до онлайн-заходів заявили 27% респондентів.

Якщо говорити про громадян в цілому, то 23% наразі мають запит на правове інформування. Інтернет, соціальні мережі та національне телебачення для цих людей є трьома найзручнішими способами дізнаватися правову інформацію. Крім того, 46% з них декларують готовність відвідувати правопросвітницькі офлайн-заходи, а 41% – онлайн-заходи, присвячені тим питанням, що їх цікавлять.

 

Спроможність до проведення соціологічних досліджень

 «Це було перше велике соціологічне дослідження, що провела система безоплатної правової допомоги. Ми розвиваємо та підвищуємо свою спроможність до проведення соціологічних досліджень. Впевнені, що такі дослідження допоможуть як системі БПД, так і іншим державним установам у формуванні окремих стратегій та політик комунікацій з населенням України», – зазначив в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Наразі система БПД проводить чергове соціологічне дослідження, яке стосується рівня задоволеності клієнтів. Польовий етап цього дослідження триває, і у січні 2022 року буде презентовано повний звіт. Наступного року система БПД також планує продовжувати проводити соціологічні дослідження.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь