Вільшанська громада

Кіровоградська область, Голованівський район

Три роки реалізації Програми відновного правосуддя для неповнолітніх: результати та висновки

Дата: 11.02.2022 10:16
Кількість переглядів: 205

За три роки, що діє Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення, 186 дітей вже отримали можливість виправити ситуацію, що сталася у зв’язку з вчиненням злочину, та розпочати нове життя – суд звільнив їх від кримінальної відповідальності. Потерпілі отримали відшкодування заподіяної шкоди. Ще 64 неповнолітні наразі очікують рішення суду.

Реалізація Програми відновлення для неповнолітніх розпочалася у 2019 році у шести регіонах України: Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях. За рік її реалізації 439 неповнолітніх осіб були проінформовані про можливість участі у Програмі відновлення, з них 137 осіб взяли участь у програмі, 60 осіб було звільнено від кримінальної відповідальності.

За підсумками реалізації пілотного проєкту у квітні 2020 році Програма відновлення для неповнолітніх була поширена на усю територію України. Загалом, з 2019 року, коли на базі системи безоплатної правової допомоги розпочалася реалізація цієї Програми, 885 дітей було поінформовано про можливість взяти в ній учать.

Програма відновлення для неповнолітніх може бути застосована у разі:

 • наявності потерпілої сторони — фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
 • вчинення неповнолітнім вперше кримінального проступку або нетяжкого злочину;
 • визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення;
 • згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі відновлення.

Усього за час дії Програми відновлення було отримано згоду сторін у 342 випадках.

Як це працює

Реалізація Програми відновлення для неповнолітніх відбувається так:

 • прокурор інформує сторони кримінального провадження про можливість участі у Програмі відновлення та за згодою сторін направляє інформацію до регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (за три роки передано 324 таких заяви);
 • для надання можливості сторонам кримінального провадження дійти згоди регіональний центр надання БВПД  призначає спеціально навченого посередника з числа адвокатів, які включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, а також організовує проведення зустрічей між сторонами та посередником (видано 342 доручення посередникам);
 • посередники проводять зустрічі зі сторонами для обговорення ситуації, що склалася, та врегулювання конфлікту, роз’яснюють сторонам наслідки участі у Програмі, надають їм можливість дійти згоди щодо умов угоди про застосування Програми. Такі посередники залучаються на підставі укладених договорів та доручення центру для проведення медіації (проведено 300 премедіаційних зустрічей з потерпілими та стільки само – із підозрюваними, після цього відбулося 272 загальні зустрічі зі сторонами);
 • у разі досягнення згоди в процедурі медіації між сторонами кримінального провадження укладається відповідна угода про застосування Програми. З урахуванням виду та розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, сторони констатують, що на час укладання угоди неповнолітній зобов’язується вжити заходів щодо повного відшкодування завданої шкоди та брати участь у рекомендованих органом пробації, іншими установами та організаціями заходах ресоціалізації (за три роки було укладено 257 угод).

Для визначення заходів, що можуть бути передбачені в угоді, регіональні центри з надання БВПД укладають меморандуми про взаємодію з Державною установою «Центр пробації», установами, організаціями, діяльність яких спрямована, зокрема, на розвиток особистості неповнолітніх, їх ресоціалізацію.

В багатьох випадках перед тим як визначити заходи розвитку та ресоціалізації дитини, регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги залучають психолога для складання психологічного портрета дитини та формування висновку (інформаційної довідки) щодо індивідуальної роботи з дитиною. Висновки психолога використовуються для ефективнішого проведення премедіації зі сторонами та самої процедури медіації

 «Важливим є те, що Програма дає можливість застосовувати дві основні переваги для сторін. Перша — це інструмент медіації, який є добровільною та конфіденційною процедурою за участі нейтрального посередника та забезпечує екологічну комунікацію між сторонами для можливості дійти згоди щодо відшкодування завданої шкоди. Друга — це компонент ресоціалізації неповнолітнього — ужиття відновних заходів, спрямованих індивідуально на дитину, які дають можливість їй усвідомити і виправити ситуацію, яка склалася для потерпілого та громади, відшкодувати шкоду, пройти соціальну адаптацію у громаді. Ці переваги відрізняють Програму та відображають наявність в ній комплексного підходу до застосування дружньої до дитини системи правосуддя, раннього виведення її з кримінального провадження», — зазначає начальниця управління впровадження альтернативних способів врегулювання спорів Координаційного центру з надання правової допомоги Ірина Бондаренко.

Так,  за загальними положеннями Угоди про застосування Програми сторони за взаємною згодою беруть участь у Програмі та досягають згоди на звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності з обов’язковим ужиттям до неповнолітнього узгоджених заходів ресоціалізації  та запобігання повторним кримінальним правопорушенням.

Саме компонент ресоціалізації неповнолітніх у межах Програми впливає на трансформацію сприйняття дитини та корекцію її поведінки в майбутньому, а також відрізняє наслідки угоди про застосування Програми від наслідків угоди про примирення, визначеної статтею 56 Кримінального процесуального кодексу України. Крім того, Програма може бути застосована і у випадку, якщо сторони прийняли рішення укласти угоду про примирення.

Тривалість участі неповнолітнього у програмі відновлення залежить від ситуації та заходів для ресоціалізації, які психолог рекомендує для неповнолітнього. Це можуть бути індивідуальні заняття і тренінги з психологом, спрямовані на формування у неповнолітнього відповідних навичок — подолання стресу, підвищення самооцінки, розширення світогляду, курси психологічної корекції, робота в психологічних групах, спортивні секції, індивідуальна робота з психологом. Такі заходи тривають від одного до чотирьох місяців, у середньому це два місяці.

За підсумками трирічної діяльності проєкту у 233 випадках програма відновлення неповнолітніх пройшла успішно. Участь у програмі відновлення враховуються під час прийняття судом рішення про наявність підстав для звільнення від кримінальної відповідальності. Так, із моменту реалізації програми відновлення станом на 20 січня 2022 року 186 дітей успішно пройшли програму та звільнені від кримінальної відповідальності або кримінальні провадження щодо них закрито. Ще стосовно 64 дітей кримінальні провадження перебувають на розгляді судів.

Хибний шлях до мрії: як виправити помилку та стати волонтером

Дмитро мріяв про модний одяг. Але у хлопця – учня одного з київських коледжів грошей на обновки не було. Тоді Дмитро вирішив, що зможе оновити свій гардероб, поцупивши одяг у одному з торговельних центрів столиці.

Зайшовши до магазину спортивного одягу, Дмитро взяв з полиці модну толстовку, що коштує 2,5 тис. грн., та футболку вартістю понад 1 тис. грн. Хлопець вже майже залишив торговельну залу, однак його затримали охоронці магазину, які потім викликали поліцію. Викрадений одяг у рюкзаку та запис з камер відеоспостереження магазину – доказів правопорушення було достатньо.

Дії Дмитра були кваліфіковані органом досудового розслідування за ст. 15 ч. 2, 185 ч. 1 Кримінального кодексу України як таємне викрадення чужого майна – крадіжка, однак не доведена до кінця з причин, що не залежали від волі обвинуваченого.

Звісно, доволі швидко хлопець пошкодував про свій вчинок і щиро розкаявся. Беручи до уваги ставлення Дмитра до вчиненого кримінального правопорушення та те, що раніше він не притягався до кримінальної відповідальності, прокурор запропонував йому скористатися можливістю виправити ситуацію і взяти участь у програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення. Хлопець відразу погодився. Відповідну згоду надав і законний представник Дмитра – його батько. Також погодився на участь у програмі представник потерпілого.

Після розгляду документів, які були скеровані прокурором до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві, було прийнято рішення про застосування програми відновлення та залучення до її проведення адвоката-медіатора Ілмарса Путраймса.

Учасники медіаційного процесу провели кілька зустрічей. Результат проведеної роботи – укладання медіаційної угоди і примирення неповнолітнього Дмитра та потерпілого. За допомогою професійного психолога та інших спеціалістів громадської організації «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер», з якою Регіональний центр з надання БВПД у місті Києві уклав меморандум про співпрацю, були розроблені заходи з ресоціалізації Дмитра. Зокрема, він пройшов корекційну програму «Цілепокладання та позитивна життєва перспектива». Хлопець навчився будувати перспективні плани на майбутнє, планувати свій час, аналізувати вчинки і їх вплив на життя, долати перешкоди на шляху та розставляти пріоритети в досягненні власних цілей.

Крім цього, хлопець виявив бажання взяти участь у благодійній акції  «Дитинство в яскравих барвах». На волонтерських засадах Дмитро долучився до ремонту дитячого майданчика у одному з дошкільних навчальних закладів столиці.

Після завершення корекційної програми, яку підліток успішно пройшов, суд прийняв рішення закрити кримінальне провадження та звільнити Дмитра від кримінальної відповідальності.

«Що отримують неповнолітні від участі у цій програмі? Це можливість відновити соціальні зв’язки з суспільством. Це не лише можливість отримати більш м’яке покарання або бути звільненим від кримінальної відповідальності. Це також можливість вплинути на ситуацію, що склалася. Можливість відновити почуття власної гідності та поваги. А ще – підтримка від фахівців у намірі не повторювати кримінальні правопорушення. Варто зазначити, що за цей період 95% учасників програми відновлення для неповнолітніх не вчиняли повторних правопорушень», – говорить в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

 

Врахувати інтереси обох сторін конфлікту

Неповнолітні, які вперше вчинили правопорушення та можуть бути виведені з кримінального провадження, – це лише одна сторона конфлікту. Але ще є потерпілі, які страждають від наслідків правопорушення. Залучення обох сторін конфлікту до програми відновного правосуддя створює можливість діалогу між потерпілим і правопорушником, перетворює протистояння між ними на спільну діяльність з розв’язання конфліктної ситуації.

Участь у програмі відновного правосуддя дає потерпілим можливість:

 • відновити відчуття безпеки – знати, які кроки зроблено, щоб правопорушення не повторилося;
 • швидко і більш реально отримати відшкодування нанесеної шкоди;
 • впоратися з негативними емоціями й переживаннями, спричиненими правопорушенням, та бути почутим;
 • отримати від неповнолітнього відповіді на питання, що стосуються правопорушення;
 • зрозуміти, чи усвідомив правопорушник відповідальність за вчинене;
 • розвинути почуття відповідальності у неповнолітнього і надати йому можливість для виправлення.

На образу відповів кулаками й мало не опинився за ґратами: як відновне правосуддя дало шанс підлітку з Хмельниччини

Конфлікт між мешканцями Кам’янець-Подільського району, 16-річним Олегом і його знайомим, виник біля сільського магазину. Причиною стали різкі висловлювання чоловіка на адресу підлітка. На словесну образу юнак відреагував емоційно й навіть агресивно, пустивши в хід кулаки. В результаті двох ударів у обличчя чоловік опинився на землі, вдарившись головою об бетонну підлогу. Він потрапив до лікарні.

Олегові інкримінували вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 128 Кримінального кодексу України, – спричинення необережного середньої тяжкості тілесного ушкодження. За такі дії юнакові загрожувало від ста п’ятдесяти годин виправних робіт до двох років позбавлення волі.

Оскільки раніше хлопець не притягувався до кримінальної відповідальності, а вчинене ним правопорушення є нетяжким злочином, у прокуратурі йому запропонували взяти участь у програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення. Свою згоду дав і потерпілий, який не хотів псувати хлопцеві життя через один необережний вчинок. У Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області до справи залучили адвокатку-медіаторку Ольгу Голдзіцьку.

У процесі медіації підліток і потерпілий помирилися. Олег відшкодував чоловікові завдану шкоду. Під час підготовчого судового засідання потерпілий заявив клопотання про звільнення хлопця від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження щодо Олега. Як зазначив чоловік, будь-яких претензій майнового та морального характеру до хлопця він не має та не бажає, щоб він був притягнутий до кримінальної відповідальності. Кам’янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області це клопотання задовольнив.

За словами Олега, тепер він зрозумів, що вирішувати конфлікти треба аж ніяк не кулаками, адже при цьому можна не лише завдати шкоди іншій людині, але й зіпсувати власне життя.

Що далі?

За результатами впровадження програми відновлення для неповнолітніх визначені важливі аспекти для її успішного проходження:

—      роз’яснення неповнолітньому та його законному представнику ключових деталей участі у програмі відновлення, зокрема права самостійно надавати у судовому засіданні інформацію щодо результатів участі у програмі після закінчення досудового розслідування;

—      визначення реальних причин, що сприяли вчиненню неповнолітнім кримінального правопорушення;

—      залучення психологів, соціальних служб, закладів освіти, інших партнерських організацій для проведення психокорекційної роботи та соціального супроводу неповнолітніх, організації їх дозвілля тощо.

«Однією з передумов впровадження у національну практику таких спеціальних практик, як відновне правосуддя, є наявність ефективної системи моніторингу та оцінки результатів якості наданих послуг з медіації та ресоціалізації», – переконаний Олександр Баранов.

Впровадження заходів відновного правосуддя у національне законодавство дадуть змогу створити умови для гуманізації кримінального судочинства щодо дітей, функціонування юстиції, дружньої до дитини, що відповідає вимогам Конвенції про права дитини та іншим міжнародним стандартам щодо прав дитини.

Довідково. Спільний наказ Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України «Про реалізацію пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» № 172/5/10 був підписаний 21 січня 2019 року. Зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 січня 2019 року за № 87/33058.

Програма відновлення для неповнолітніх впроваджується Міністерством юстиції України, Офісом Генерального прокурора на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх та Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Програма відновлення для неповнолітніх ґрунтується на відновному підході у кримінальних провадженнях щодо злочинів невеликої та середньої тяжкості, вчинених неповнолітніми, і передбачає організацію комунікації між такими неповнолітніми й потерпілими від вчинених ними правопорушень особами з метою виправлення заподіяної шкоди, максимально раннього виведення неповнолітніх з кримінального процесу з обов’язковим вжиттям заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним злочинам.


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь