«Б О Т У Л І З М: Н Е Б Е З П Е К А Т Р И В А Є!»
У такий складний і важкий час для країни продовжують реєструватись випадки ботулізму. З початку року спеціалісти Держпродспоживслужби регіонів України взяли участь у розслідуванні 54 випадків ботулізму з 60 постраждалими, двоє з яких померло. Після введення воєнного стану в країні зареєстровано 50 випадків захворювання з 55 постраждалими. За аналогічний період минулого року на ботулізм захворіли 57 людей, із них 7 померли.
Зокрема на Кіровоградщині напротязі 2022 року лабораторно підтверджено один випадок ботулізму з двома потерпілими в м. Новомиргород Новоукраїнського району. Захворювання двох чоловіків 54 та 26 років було пов’язане із вживанням консервованого рибного паштету домашнього приготування.
Що варто знати про ботулізм!
Ботулізм існує стільки, скільки і людство. Ця хвороба приносила страждання і навіть вбивала людей у всьому світі. Спалахи епідемії ботулізму були зафіксовані практично у всіх країнах Європи. Хвороба вражала не тільки бідняків, які не дотримувалися банальні правила гігієни, а й людей заможних. Це пояснювалося природою появи бактерій. Основний носій – резервуар ботулізму – організм тварин, риб, птахів і самої людини. Тому вживання в їжу погано приготованих продуктів відразу викликало сильне отруєння і розвиток цієї хвороби. Відомо, що ботулізм не є заразним інфекційним захворюванням.
І сьогодні, як і кілька століть тому, проблема ботулізму актуальна. Хоча медичні технології зробили величезний крок вперед – захворювання повністю описано в медичній літературі, знайдені ліки від ботулізму, але недуга знову і знову вражає цілі сім’ї, не шкодуючи ні дорослих, ні дітей, ні навіть новонароджених.
БОТУЛІЗМ – гостре інфекційне захворювання, яке виникає в результаті вживання продуктів, які містять отруйні речовини (токсини), що виробляються бактеріями ботулізму. Цей токсин є одним із найсильніших від усіх відомих біологічних отрут. Він у 375 тисяч разів активніший від отрути гримучої змії.
Самостійно відрізнити заражені продукти від доброякісних можна тільки по здуттю банок, пов’язаному з накопиченням газоподібних продуктів життєдіяльності паличок ботулізму. Іноді смак, запах і вигляд продукту можуть не змінюватися.
Збудники ботулізму можуть існувати тільки в безкисневому середовищі. Консервація є якраз найсприятливішим середовищем для розмноження бактерій. В цих умовах мікроби підтримують свою життєдіяльність і виробляють отруту. Найбільшою загрозою для здоров’я людини є домашні консерви, а не продукти, вироблені промисловим способом, як може здатися спочатку. Крім того, збудники хвороби накопичуються в банці з консервантом не скрізь, а гніздами. Ось чому одні люди, які вживали продукт з однієї банки, захворіють на ботулізм, а інші – ні.
Однак не тільки консерви несуть смертельну небезпеку. В історії медицини були зафіксовані спалахи хвороби після вживання в їжу самостійно приготовленої кров’яної ковбаси та копченої риби. Лікарі зробили небезпідставне припущення, яке потім підтвердилося науково і практично, що саме продукти, приготовлені в домашніх, а не в технічних умовах, найчастіше викликають ботулізм.
Сприйнятливість людини до цієї хвороби висока. Інкубаційний період захворювання триває від кількох годин до доби (рідше – до 2-3 днів). Його тривалість залежить від кількості ботулотоксину, що потрапив в організм хворого. Зазвичай захворювання починається раптово. У людини порушується зір, виникає м’язова слабкість і з’являється сухість у роті. Турбує “туман”, роздвоєння предметів, “сітка” перед очима, далекозорість. Відчувається наявність чужорідного тіла в глотці, першіння в горлі та погіршується ковтання їжі. При тяжкому перебігу захворювання вода і рідка їжа можуть виливатися через ніс. У людини змінюються тембр і висота голосу. Дихання поверхневе, зіниці розширені, обличчя схоже на маску. Виникає параліч мускулатури. У 20% хворих смерть настигає від паралічу дихання, причому хворий не втрачає пам’яті. Якщо виникає порушення зору, особливо після вживання консервованих або інших “небезпечних”, продуктів, потрібно відразу ж викликати бригаду екстреної медичної допомоги. Адже при цьому захворюванні стан хворого може різко погіршитися в першу ж добу після зараження, що може призвести до його смерті. Якщо підозрілу їжу їли інші люди, слід з’ясувати, чи не з’явилися в них які-небудь ознаки хвороби. Одужання пацієнтів при цій хворобі відбувається повільно. Деякі ознаки хвороби можуть зберігатися протягом кількох місяців.
Так як ботулізм дуже серйозне захворювання, що викликає незворотні наслідки і може призводити до смерті хворого, займатися самолікуванням категорично неможна.
Вільшанський відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області, застерігає!
Враховуючи важкий характер перебігу хвороби та можливі наслідки, краще проводити заходи щодо профілактики ботулізму, головними із яких є:
– не купувати консервовані продукти домашнього приготування;
– не робити самостійно консерви з м’яса, риби і грибів;
– відмовитися від вживання копченої риби;
– дотримуватися чистоти при обробці продуктів для консервування і не використовувати зіпсовані овочі та фрукти;
– піддавати тепловій обробці банки і кришки в обов’язковому порядку;
– зберігати домашні консерви при температурі від +2 до +6°С;
– знищувати “бомбажні” (вздуті) банки;
– не вживати домашні консервовані продукти, приготовлені знайомими.
У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться за медичною допомогою до найближчого лікувально-профілактичного закладу.
Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, ніж її лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.