ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ про заборону спалювання сухого листя та трави
Шановні мешканці та гості населених пунктів громади! Зараз розпочався період опадання листя, тож у полі зору інспектора з благоустрою порушники, які його спалюють.
Спалювання трави, сухостою, листя, гілля, сміття шкідливе для навколишнього середовища і для здоров'я мешканців. Також спалення листя та інших рослинних залишків мають і екологічні наслідки.
Пам’ятайте, спалюючи суху траву та рослинні залишки, ви:
- ОТРУЮЄТЕ ПОВІТРЯ
Дим від спалювання трави подразнює очі, має неприємний запах, може викликати алергію. Спалюючи траву у місті, ви спалюєте солі важких металів, що осіли на рослинах - такий дим отруйний. До того ж, у купках сухої трави і хмизу часто є сміття, зокрема і небезпечне для спалювання, наприклад, пластикові пляшки, поліетилен. На забруднених радіонуклідами територіях у повітря з вогнем і димом потрапляють радіоактивні речовини, які вітром переносяться на значні відстані. У сільській місцевості у вогні згорають залишки добрив і отрутохімікатів, утворюючи летючі токсичні органічні і неорганічні сполуки. При випалюванні трави вздовж автодоріг відбувається забруднення повітря важкими металами.
- ВРАЖАЄТЕ СВОЄ ЗДОРОВ'Я ТА ЗДОРОВ'Я СВОЇХ РІДНИХ
Разом з димом у повітря, а потім і в легені людини потрапляють важкі метали: діоксини, бензопірени та різноманітні карцерогенні сполуки. Це провокує загострення хронічних хвороб (астма, бронхіт, тонзиліт) та виникнення нових (в тому числі й онкологічних) захворювань.
- ЗАПОДІЮЄТЕ ШКОДУ ГРУНТУ І ЗЕМЛІ
Висока температура знищує мікрофлору ґрунту, що збіднює його склад і порушує його структуру. За нормальних умов залишки трави й листя перегнивають, утворюють гумус і підживлюють ґрунти. Випалювання сухої рослинності, стерні посилюють процеси водної та вітрової ерозії земель. Це призводить до деградації ґрунтів.
- ПОШКОДЖУЄТЕ РОСЛИНИ
Знищуються молоді пагони рослин, насіння, корені майбутньої рослинності, так що земля на кілька років зменшує підріст свіжої зелені. Пошкоджується прикоренева частина дерев, що може призвести до їх хвороб і загибелі.
- ЗНИЩУЄТЕ ПТАХІВ І ТВАРИН
Вогнем знищуються гнізда птахів, таких як: польовий і лісовий жайворонки, чайка, очеретяна і звичайна вівсянки, крижень, очеретянка тощо. Також знищуються тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту: зайці, їжаки, плазуни, земноводні. Під час пожеж гине багато комах, їх личинки й лялечки, а також сонечка, дощові черв’яки та інші дрібні тварини, які беруть участь у процесі утворення ґрунту. Те, що для людей суха непотрібна трава, для інших живих істот – житло, притулок, їжа, будівельний матеріал для житла.
Якщо Ви стали свідками спалювання сухої рослинності:
- повідомте поліцію (поліція зобов’язана прийняти виклик, приїхати на місце злочину і скласти протокол)
- сфотографуйте порушення.
Отже, переконливо закликаємо всіх дотримуватись Правил благоустрою громади та пожежної безпеки на прилеглих і закріплених територіях до підприємств, установ, організацій усіх форм власності і особливо власників приватних домоволодінь вивозити опале листя на сміттєзвалища, а не спалювати.
Звертаємо увагу, що інспектор з благоустрою селищної ради без попереджень складатиме протоколи на порушників. Не допускайте вищезазначених порушень, щоб не отримувати штраф, який для фізичних осіб становить від 340 до 1700 гривень.
Виконавчий комітет Вільшанської селищної ради