Вільшанська громада

Кіровоградська область, Голованівський район

Податкова знижка – 2023. Які витрати можна врахувати?

Дата: 21.03.2023 11:24
Кількість переглядів: 3611

Вільшанська  ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області повідомляє, що кампанія декларування доходів за 2022 рік продовжується.

  Податковий кодекс встановлює не тільки обов’язок сплати податків, а й надає платнику податків можливість подання податкової декларації при виникненні у фізичної особи права на отримання податкової знижки і поверненню надміру сплаченого податку у зв’язку з виникненням цього права.

Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки за 2022 рік визначено пунктом 166.3 статті 166 Податкового кодексу. Це, зокрема:

 • частина суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом;
 • пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям;
 • сума коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів освіти для компенсації вартості навчання;
 • страхові платежі за договорами довгострокового страхування;
 • суми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій;
 • суми витрат на оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини;
 • суми коштів, сплачених у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу;
 • суми витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом;
 • суми витрат у вигляді орендної плати ( для внутрішньо переміщених осіб);
 • суми витрат на лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19;
 • суми фактично понесених витрат на придбання акцій, емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті.

Для того, щоб скористатися податковою знижкою необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи. Разом з декларацією подаються відповідні підтверджуючі документи.

Отримати необхідні консультації  щодо податкової знижки можна в Центрі обслуговування платників Вільшанської  ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області за адресою смт. Вільшанка,  вул.Центральна,40.  

Декларацію для отримання податкової знижки за 2022 рік можна подати  до 31 грудня 2023 року.

 Як повернути частину податку на доходи фізосіб: хто має право на податкову знижку

Податкова знижка – це виплата живими грошима частини сплаченого податку на доходи фізосіб з урахуванням деяких видів витрат.

Обов’язкова вимога для оформлення податкової знижки: декларація про доходи. Є категорії фізосіб, які мають подавати її щорічно до кінця квітня. Не зобов’язаний декларуватися той, хто отримує дохід від податкових агентів, у тому числі й найманий працівник, щодо якого податковим агентом є роботодавець.

Але якщо найманий працівник розраховує на знижку, він має подати декларацію, зробити в ній відмітку, що заявляє про своє право. Тобто треба прийти до податкової за місцем реєстрації з довідкою з місця роботи про за звітний період із зазначеною сумою податків, які з неї утримали.

Також можна заповнити декларацію в електронному кабінеті платника, якщо маєте особистий ключ кваліфікованого електронного підпису (отримати можна в акредитованих центрах, ДП “Дія” за допомогою “Приват24”). Якщо оформлюєте декларацію онлайн, треба в тому ж кабінеті зробити електронний запит на відомості з реєстру щодо себе, дочекатися, поки вони підтягнуться і, якщо всі дані вірні, обрати режим заповнення декларації на основі даних ДПС.

До паперової та електронної декларації треба додати документи про свої витрати. Які саме – залежить від тих, на які ви оформлюєте знижку, про що розкажемо нижче.

Принцип розрахунку такий. Ви отримали дохід у вигляді зарплати за рік, наприклад, 300 тис. грн і сплатили з них 18% ПДФО – 54 тис. грн. У той же рік оплатили навчання дитини у виші, наприклад, 25 тис. грн.

Повертаємося до доходу до сплати податку і віднімаємо від нього витрати на навчання. Отримуємо 275 тис. грн. Розраховуємо сплату 18% ПДФО з цієї суми: 49,5 тис. грн.

Маємо фактично сплачений ПДФО: 54 тис. грн та ПДФО за вирахуванням витрат: 49,5 тис. грн. Різниця і є податковою знижкою, на яку можна розраховувати у цьому прикладі: 4,5 тис. грн.

 

Чим підтвердити своє право на знижку?

Обов’язкові документи для отримання знижки: паспорт, ідентифікаційний код (РНОКПП), декларація і довідка про доходи з роботи.

Якщо витрати на члена сім’ї: копії його паспорту та документа, що підтверджує ступінь спорідненості (свідоцтва про шлюб, свідоцтва про народження, свідоцтва про усиновлення).

При покритті витрат на ГБО – техпаспорт і сертифікат відповідності або акт технічної експертизи ТЗ після переобладнання, на іпотеку – кредитний договір, на оренду – відповідний договір.

Витрати підтверджують документи, за якими можна ідентифікувати продавця, покупця, дату оплати за товар чи послугу. Це можуть бути:

 • квитанції;
 • фіскальні або товарні чеки;
 • прибуткові касові ордери;
 • копії договорів із зазначенням того товару чи послуги, що оплачені, їх вартості та строку оплати. Це може бути договір з навчальним закладом, страховою компанією, недержавним пенсійним фондом, банком, медичним закладом.

 

Які обмеження щодо сум?

Доходи у того, хто претендує на знижку, не можуть бути меншими за витрати, щодо яких людина претендує на знижку, а їх може бути й декілька. Розмір нарахованої знижки не може бути вищим за витрати на товари чи послуги. Щодо окремих видів витрат також є обмеження, які впливають на розмір компенсації.

Іпотека. Податкову знижку дадуть з урахуванням всієї сплаченої суми процентів, якщо житло не більше мінімальної площі – 100 кв. м. Якщо більше, то будуть вираховувати коефіцієнт: 100 кв. м поділять на площу квартири. Наприклад, якщо площа 150 кв. м, вийде 0,66, і повернення буде на 66% від суми сплачених відсотків.

 

Благодійність. Знижка передбачена в разі дотримання граничного значення витрат: не більше 4% від загального оподатковуваного доходу.

 

Страхові та пенсійні внески. Якщо це внески за себе, то витрати на місяць не повинні бути більше прожитмінімуму для працездатного, помноженого на 1,4 та округленого для найближчих 10 грн. Якщо внески за члена сім’ї, то половина цієї суми. Прожитмінімум беруть станом на 1 січня податкового року. Компенсувати у цьому році будуть витрати за минулий. Отже, враховуємо прожитмінімум станом на початок 2022 р. (2481 грн) і обмеження по сумі витрат на місяць за своїми пенсійними програмами – 3470 грн, члена сім’ї – 1730 грн.

 

Оренда. Внутрішньо переміщена особа зможе отримати відшкодування не більше за 30 розмірів мінімальних зарплат станом на 1 січня звітного податкового року. Оскільки компенсація у цьому році буде за 2022 р., то не більше 195 000 грн, бо тоді мінімалка була 6500 грн.

 

Репродуктивні технології. Компенсація не може бути більшою за третину зарплати за рік.

 

В які терміни держава поверне ПДФО?

 

Декларацію про доходи та витрати ви подаєте протягом календарного року за попередній рік. Після того, як ви подали декларацію та підтвердні документи про витрати, знижку вам повернуть протягом 60 днів. Кошти надійдуть на банківський рахунок.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь