Вільшанська громада

Кіровоградська область, Голованівський район

Чим небезпечні кліщі.

Дата: 05.04.2023 14:16
Кількість переглядів: 131

Як відбувається напад кліща? Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишаючись на одязі, речах. Крім того, кліща можна занести до помешкання з букетами квітів, собаками, іншими тваринами. Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Напившись крові людини або тварини, кліщ відпадає для відкладання яєць в грунт.

 

Куди найчастіше присмоктується кліщ? Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, під пахвами, в паховій області. Тому, повернувшись додому, обов’язково огляньте себе на наявність кліщів.

 

Чи можна не помітити напад кліща? Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, можна помітити через 2-3 дні: в місці укусу кліща з’являється припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується в розмірі. Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.

 

Чому напад та укус кліща є небезпечним? Кліщі на території  Кіровоградської області є носіями хвороби Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз) для людей, піроплазмозу для собак, а в Україні - ще й кліщового енцефаліту, туляремії тощо. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

 

Як захистити себе від нападу кліщів? При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:

 - одягатися в світлий однотонний одяг з довгими рукавами, що щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;

 

-  проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;

 

-  звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі; - вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

 

-  якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

 

-  використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.

 

Що робити, якщо на людину напав кліщ? Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід зняти його, як можна швидше. Негайно звертайтеся до лікаря, якщо:

 

-  видалення кліща було невдалим та в шкірі залишалась частина паразита;

 

-  у вас з’явилося запалення в місті укусу, висип або ви занедужали;

 відчуваєте біль та свербіння у вусі (кліщ може заповзти в слуховий отвір у вусі, а присмоктавшись до барабанної перетинки, він здатен викликати її розрив та спричинити глухоту).

 

Чи можна видалити кліща самостійно? При відсутності можливості звернутися до лікаря, видалення проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Кліща слід видалити разом з хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування обробити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

 

Що робити з видаленим кліщем?  Видаленого кліща необхідно помістити у флакон, пробірку, іншу чисту посудину, покласти туди ж маленький шматочок травини та щільно закрити кришку. За направленням лікаря-інфекціоніста направити в  лабораторію особливо-небезпечних інфекцій Кіровоградського обласного лабораторного центру МОЗ України  на дослідження кліщів на наявність збудників.

 

Чи потрібно спостереження за станом здоров’я після видалення кліща?   Протягом трьох тижнів спостерігайте  за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, — негайно зверніться до лікаря.

 

Що таке Хвороба Лайма? Хвороба Лайма (Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз) – це інфекційне захворювання, носіями якого є іксодові кліщі. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

 

Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від однієї до 60 діб, найчастіше - 14 діб. Першим специфічним проявом хвороби Лайма є поява на шкірі мігруючої кільцеподібної еритеми червоно-рожевого кольору 5-6 cм в діаметрі. Найчастіше еритема (почервоніння) з’являється на місці присмоктування кліща. У процесі свого розвитку еритема поступово блідне в центрі, зона почервоніння переміщується до периферії, іноді до 50см. Часто разом з еритемою у людини з’являється гарячка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість, катаральні прояви (симптоми застуди), збільшення лімфовузлів, мігруюча біль в суглобах. Слід відмітити, що у 30-40% хворих еритема не спостерігається.

Якщо на ранній стадії не розпочати завчасно лікування хвороба перейде в другу та третю стадії, що характеризуються ураженням нервової та сердцево-судинної системи (радикуліти, невріти, парези, порушення сну, розлад пам’яті, серцевої діяльності) та опорно-рухового апарату, хвороба набуває хронічного перебігу, що може призвести до тривалої непрацездатності та інвалідності.

Найкращий спосіб захистити себе – дотримуватися усіх доступних правил профілактики! 

Якщо ж вберегтися все ж не вдалося, і стався укус кліща – не панікуйте! Зверніться до лікаря, який допоможе мінімізувати можливі несприятливі наслідки! 

 

Голованівське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь