Ключові сервіси підтримки постраждалих внаслідок війни в одному місці - Платформа допомоги врятованим.
За ініціативою Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, сприяння Урядової уповноваженої з питань гендерної політики та підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні працює перший і єдиний в Україні онлайн-майданчик з повною інформацією про всі основні сервіси допомоги постраждалим під час війни.
На платформі зібрані служби, які надають українцям психологічну, юридичну та соціальну допомогу.
Крім того, на сайті є буклети й інформаційні матеріали, щоб допомогти громадянам розпізнати негативні наслідки насильства і вчасно впоратися з ними.
Також на Платформі є поради психологів Центрів допомоги врятованим, які будуть актуальними для кожного українця в умовах війни, для тих, хто був змушений змінити місце проживання тощо.
Всі ініціативи, розміщені на платформі, покликані забезпечити підтримку українцям у будь-якому куточку країни, а також за її межами.
Усі сервіси є перевіреними, конфіденційними та безоплатними. Водночас представлений на платформі перелік не є вичерпним, тому інші сервіси й організації за бажанням також можуть приєднатися.
Посилання на Платформу допомоги: https://www.help-platform.in.ua/
Комунікаційна рамка
Назва проєкту
Платформа допомоги врятованим
Місія
Показати, що держава турбується про своїх громадян, особливо тих, хто зазнав будь-якого виду насильства під час війни.
Позиція
До початку повномасштабної війни в Україні працювали сервіси, що точково надавали допомогу постраждалим від домашнього та гендерно-зумовленого насильства. З 24 лютого минулого року майже всі ці сервіси та служби переформатували свою роботу на допомогу людям, які постраждали внаслідок війни. Чимало з таких сервісів було створено вже під час повномасштабної війни. Зважаючи, на велику кількість різноманітних служб підтримки українців та українок, важливо було створити єдиний майданчик, де люди зможуть у швидкий, простий спосіб знайти необхідну їм допомогу, буквально в один “клік”.
Цілі
- Об'єднати зусилля держави, громадських та міжнародних організацій у допомозі постраждалим від будь-якого виду насильства під час війни: психологічного, економічного, фізичного, сексуального на першому і єдиному майданчику ключових служб підтримки;
- Спростити для людей пошук необхідних сервісів фахової підтримки;
- Знизити ризики звернень громадян до неперевірених та непрофесійних організацій/служб;
- Підвищити обізнаність населення України щодо зусиль держави у напрямку допомоги громадянам, постраждалим від війни та, відповідно, збільшити довіру до державних ініціатив;
- Підвищити обізнаність громадян про важливість звернення до перевірених сервісів психологічної, юридичної, соціальної та іншої допомоги. Мотивувати їх звертатися за допомогою, якщо вони її потребують;
- Популяризувати ключові державні сервіси допомоги, зокрема Центри допомоги врятованим, Урядову гарячу лінію 15-47, Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги тощо;
- Посилити обізнаність працівників різноманітних служб щодо інших ініціатив, які існують для допомоги, зокрема постраждалим від насильства і, відповідно, посилити механізм перенаправлення та надання комплексної допомоги;
- Налагодити процес комунікації з фахівцями (які ще за якихось обставин не є частиною єдиного механізму реагування на злочини насильства під час війни) для отримання актуальної інформації про найкращі міжнародні практики, протоколи надання допомоги постраждалим в наслідок війни від будь-якого виду насильства.
Можливі (додаткові) меседжі до використання у комунікації:
- Насильство є зброєю, яку російські військові використовують проти України. Це частина їхньої військової стратегії для контролю й залякування цивільного населення.
- Попри те, що основна частина сексуального насильства вчиняється щодо жінок і дівчат, для злочинців не існує статевих чи вікових обмежень.
- Станом на кінець листопада зареєстровано 171 випадок сексуального насильства з боку військових рф. Така незначна кількість свідчить про те, що громадяни не готові повідомляти про пережите, бояться осуду.
- Наразі важко оцінити істинний масштаб злочині росії в Україні з огляду на триваючі бойові дії, обмежений доступ громадян до різноманітних служб через що постраждалі не бажають/не мають можливості повідомити про злочини.
- Досвід інших країн показує, що постраждалі від насильства можуть повідомляти про пережите через багато років.
- Зважаючи на вразливість постраждалих від будь-якого виду насильства Україна створила єдиний інформаційний майданчик з перевіреними, безоплатними й конфіденційними службами допомоги громадянам.
- На Платформі українці/-ки можуть знати найбільш зручний для себе сервіс, зокрема онлайн допомоги.
- Отримати допомогу можна перебуваючи як на території України (зокрема на тимчасово окупованих територіях за наявності зв'язку - онлайн), так і за кордоном.
Додаткова інформація та матеріали про які можете розповідати на ваших майданчиках:
Центри допомоги врятованим, що надають комплексну підтримку громадянам, постраждалим внаслідок війни. Наразі в Україні працює 8 таких Центрів (з них 2 мобільні — у Херсоні та Харкові). Контакти Центрів і додаткові відеоматеріали: https://www.help-platform.in.ua/
Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги: https://ukraine.unfpa.org/uk/PSS_mobile_teams
Психотерапевтична онлайн платформа допомоги постраждалим від насильства, зокрема сексуального: https://rozirvykolo.org/mental-support/
Безоплатна правова допомога у регіонах: https://legalaid.gov.ua/tsentry/
Документування злочинів насильства, скоєних російською армією в Україні: Офіс Генпрокурора - https://warcrimes.gov.ua/