Роз`яснення щодо права громадян на шлюб під час війни
З початком війни Російської Федерації протии України велика кількість громадян України бажають зареєструвати свій шлюб за скороченим терміном.
У зв’язку з цим Сектор з питань державної реєстрації актів цивільного стану Вільшанської селищної ради (далі Сектор з питань ДРАЦС) роз’яснює наступне.
Відповідно до частини 1 статті 22 Сімейного кодексу України право на шлюб мають особи, які мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу. В Україні як для жінок, так і для чоловіків встановлено шлюбний вік з 18 років. За заявою особи, яка досягла 16 років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про державну реєстрацію шлюбу до будь-якого відділу ДРАЦС, або органу місцевого самоврядування, який здійснює повноваження у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
У день подачі заяви наречені мають сплатити державне мито у розмірі 0,85 грн. та пред’явити квитанцію про оплату.
Відповідно до статті 33 Сімейного кодексу України за заявою наречених реєстрація шлюбу проводиться в урочистій обстановці за їх бажанням.
Водночас роз`яснюємо, що для державної реєстрації шлюбу жінка та чоловік повинні особисто подати спільну заяву за встановленою формою до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім бажанням, або до виконавчого органу сільської, селищної і міської ради за їх вибором.
При поданні заяви про державну реєстрацію шлюбу жінка та чоловік пред`являють на посвідчення своєї особи паспорт громадянина України (у вигляді книжечки або ID-картка), довідку про місце реєстрації проживання, або витяг з реєстру територіальної громади (можна з додатку «Дія»), довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (якщо паспорт у вигляді книжечки, або якщо в ID-картці відсутні відомості), а також, відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, зареєстрованих Наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000р. (зі змінами), військово-облікові документи (військовий квиток, тимчасове посвідчення, або посвідчення про приписку)
Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб за умови пред`явлення документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним тощо).
Відповідно до частини 2 статті 32 Сімейного кодексу України державна реєстрація шлюбу за скороченою процедурою (в день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця) проводиться з причини наявності загрози життю нареченої або нареченого, у разі вагітності нареченої, народження нею дитини, лише з дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану та подання підтверджуючих документів, а також подачі відповідної заяви на скорочення місячного терміну.
Підтверджуючим документом для скорочення місячного строку реєстрації шлюбу є Мобілізаційне розпорядження територіального центру комплектування та соціальної підтримки, або повідомлення територіального центру комплектування та соціальної підтримки керівнику підприємства (установи).
Якщо наречені не можуть з`явитися з поважної причини для проведення державної реєстрації шлюбу у встановлений день, строк такої реєстрації переноситься за їх письмовою заявою на інший день. У такому разі строк перенесення державної реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року від дня подання відповідної заяви.
Якщо наречені не з`явилися для проведення державної реєстрації шлюбу і не повідомили про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність.
Також повідомляємо, що громадяни, які проживають чи тимчасово перебувають на території Вільшанської селищної територіальної громади, можуть звертатися до Сектору з питань ДРАЦС для отримання безкоштовних правових консультацій у сфері ДРАЦС, а також подати заяву на державну реєстрацію шлюбу, зареєструвати шлюб після спливу одного місяця від дня подання заяви, зареєструвати новонароджену дитину та провести державну реєстрацію смерті громадян.
Сектор з питань ДРАЦС знаходиться за адресою: смт Вільшанка, вул. Центральна, 40, ІІ поверх адміністративного приміщення Вільшанської селищної ради.
В.о. завідуючої
Сектору з питань ДРАЦС Крістіна ЩЕГЛОВАДода