Вільшанська громада

Кіровоградська область, Голованівський район

Аркодужні мости Михайла Гавазова

Дата: 24.10.2023 17:05
Кількість переглядів: 295

 Із болгарської Силістри прилетіла на чорному крилі у Вільшанку звістка сумна: відійшов у вічність Михайло Йорданов Гавазов – відомий дослідник переселення 1774 року придунайських болгар з села Алфатар на землі нинішньої Вільшанської селищної територіальної громади.

       А поштовхом для розбудови ним аркодужних мостів між двома регіонами братніх країн послужив лист директора Вільшанської середньої школи пана Доброва, надісланий в 1963 році силістринським  колегам. В ньому Опанас Микитович цікавився, чи існує взагалі село, котре довгий час перебувало в неволі під османським ігом. Водночас коротко повідав про долю тих 400 сімей, для яких Україна стала другою Батьківщиною.

    Ось тоді молодий історик Гавазов й задався ціллю глибоко дослідити головним чином історичне минуле українських болгар, а також питання, пов’язані зі збереженням ними традицій, мови та культури в нових місцях проживання за період у понад два сторіччя.

    Він настирно штудіює унікальні за своїм значенням історичні розвідки «Летопись прихода села Ольшанка Святого Іоана Милостивого церкви» протоієрея Володимира Лобачевського, котрі публікувались в журналі «Херсонские Епархиальные ведомости» протягом 1885-1894 років, грунтовну працю Олександра Скальковського  «Болгарские колонии в Бесарабии и Новороссийском крае» (Одесса, 1848), Ірини Буніної «Говор ольшанских болгар (Москва, 1951), Елисаветградский вестник» (1885), Петра Соханя «Нариси історії українсько-болгарських зв’язків» (Київ, 1970) та ін.

    Поряд з цим швидко налагоджує тісні зв’язки з болгарською общиною району, знаними людьми, вчителями історії та районним відділом культури.

А в 1965 році приїздить на Вільшанщину з першою делегацією алфатарців.

   Звідтоді протягом п’яти освітянських канікул Гавазов об’їздив  на велосипеді села Добре, Кацику, Оброчне, Малу Вільшанку, Станкувате, Вільшанку. Тут дослідник глибоко вивчає і знайомиться з непорушеним часом традиціями й побутом алфатарських болгар. Він записує старовинні народні пісні у виконанні Ольги Костянтинівни Заболотньої (с.Добре), Віри Михайлівни Опрі і Любові Пантеліївни Добрової (смт.Вільшанка) колядки від Івана Кирякова та народні мелодії на гайді, виконані Стойко Федоровим.

      Згодом в своїй яскравій книзі «Алфатарские болгары в Ольшанке (минуле, побут,сучасність» напише:

          - Окрім райцентру, нащадки колишніх мешканців Алфатару населяють ще з десяток інших менших сіл. Скрізь наші співвітчизники розмовляють порівняно добре на своїй рідній мові. Збереглись і вживаються в їх говорі майже ті ж назви родинних відносин, які вживались і в той же  час: болгарське «чічу» (дядько), «буля» (жінка брата), «леля» (тітка).                      І сьогодні літні жителі згадують обряди «лазуруванє» (лазарки), «колєдуванє» (коляда), «сурваканє» (сурваки), День Святого Георгія, «Паперуда» (свято дощу). Старовинний жіночий національний костюм «з двійним передником», типовий для регіону, зберігається в комодах або в якості музейних експонатів. Зі звичаїв краще всього збереглися весільні обряди. Дивує вміння й оригінальність, з якими жінки виконують старі фольклорні пісні, передавані з покоління в покоління і до сьогоднішнього дня. Під час всенародних свят і масових заходів найголовнішим музичним інструментом залишається волинка.

       Своїми багатющими знаннями про вільшанських болгар Михайло Гавазов щедро ділився зі студентами вузів, ідеологічними працівниками, в різних засобах масової інформації та науково-теоретичних конференціях.

       Він жив і снив Вільшанщиною - степовою перлиною Кіровоградщини.

   Споминаючи неодноразові зустрічі з дослідником, завідувачка Сектору культури, туризму, молоді, спорту та охорони культурної спадщини  селищної ради Олена Михайлова зазначила: «Михайло Йорданов Гавазов трепетно й надійно зводив аркодужні мости єднання сердець між двома регіонами України й Болгарії. І звів їх, чим залишив незатертий слід в розвитку дружби наших народів. Спасибі йому».

   Зараз працівники українсько - болгарського історичного музею ім. І.І.Гуржоса готують панорамну експозицію до відзначення 250-річчя поселення болгар в нашому краї. Гідне місце в ній знайдуть й роботи Гавазова.

                                                                  

Віктор Вовченко,

член Національної  спілки журналістів України, 

почесний громадянин Вільшанщини.   

 

На знімках: Михайло Гавазов; перший приїзд алфатарців на Кіровоградщину.

 

Контактний телефон

0994658297

Вовченко Віктор Васильович

Фото без опису



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь