Вільшанська громада

Кіровоградська область, Голованівський район

Пестициди - загроза для довкілля та життя

Дата: 23.02.2024 08:40
Кількість переглядів: 99

Щороку із приходом весни фермери, які займаються вирощуванням овочів, фруктів, городини, сільськогосподарських культур, вживають усі необхідні заходи, які б допомогли отримати щедрий урожай. Не забувають про ці заходи і власники приватних городів у селах, поблизу міст. Одні з них – це використання пестицидів, токсичних речовин, призначених для боротьби з різного роду шкідниками: бур’янами, комахами, гризунами тощо. Попри так звану користь для врожаю, пестициди несуть значно більший негативний вплив на довкілля та на життя і здоров’я людини. Якщо не дотримуватися заходів безпеки, то залишки отруйних сполук на продукції можуть становити ризик і для здоров’я людини.

Кожна країна має свої закони та нормативи щодо використання хімікатів. Ці нормативи можуть відрізнятися залежно від регіону країни. В Україні застосування хімікатів регламентується Законом України «Про пестициди і агрохімікати», який передбачає наявність дозволу на застосування пестицидів, які становлять підвищену небезпеку, допуску (посвідчення) на право на застосування чи здійснення інших операцій з пестицидами і агрохімікатами, та запроваджує обов’язкове страхування відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна через застосування пестицидів. Пестициди повинні застосовуватися з дотриманням законодавчих вимог, що забезпечить мінімізацію шкоди для людей і довкілля.

Види пестицидів

Класифікація пестицидів залежить від хімічного складу, ступеня токсичності та характеру впливу на рослини.

За хімічним складом існує 3 групи пестицидів:

 • Неорганічні - це сполуки ртуті, фтору, сірки, барію, міді. Вони мають високу ефективність і захищають на тривалий період.
 • Органічні та органо-синтетичні - препарати високої фізіологічної активності. Це найпоширеніша категорія у рослинництві.
 • Препарати рослинного, грибного та бактеріального походження - піретрини, антибіотики та фітонциди. Вони безпечніші, ніж хімічні.

За ступенем впливу на організм людей і тварин виділяють такі класи пестицидів:

 • І клас - сильнодіючі або надзвичайно небезпечні хімікати, більшість із яких заборонені (такі, як ДДТ);
 • II клас - препарати небезпечного або високотоксичного типу, які потрібно вносити з обережністю та строго за нормою (Деціс, Базудін, Бі-58);
 • III клас - середньотоксичні або помірно небезпечні, такі як Актеллік, хлорокис міді, мідний купорос, карбофос;
 • ІV клас - малотоксичні або малонебезпечні, наприклад, інсектициди (бордоська суміш) і такі біопрепарати, як Триходермін, Псевдобактерін, Лепідоцид, Бітоксибацилін, Фітоверм, Метавайт.

За характером впливу на рослини розрізняють такі основні види пестицидів:

 • Інсектициди. Вони розроблені для контролю комах-шкідників. Ці речовини отруюють при контакті, при потраплянні всередину або при вдиханні. До таких препаратів належать піретроїди, органофосфати та карбамати.
 • Фунгіциди. Ці хімікати використовують для боротьби з грибковими хворобами рослин. Вони можуть запобігати розвитку інфекцій або знищувати вже інфіковані тканини рослин. До фунгіцидів відносяться тирам і хлороталоніл.
 • Гербіциди. Вони призначені для боротьби з бур’янами. Гербіциди впливають на біохімічні процеси в бур’янах, що призводить до їхньої загибелі. До таких препаратів належать гліфосат і дикват.

Застосування пестицидів

Пестициди вносять у різний спосіб виходячи з конкретних умов, форми препарату, цілей обробки та характеристики культур. Застосування пестицидів можливе такими основними способами:

 • обприскування рідкою речовиною;
 • обпилювання порошком;
 • фумігація, тобто отруєння парами чи газами;
 • розпилення аерозолю;
 • протруювання посадкового матеріалу перед посівом або посадкою;
 • обробка гранулами по поверхні ґрунту;
 • внесення у ґрунт;
 • розкладання приманок, покритих пестицидами.

 

Правила роботи з пестицидами

Пестициди - це різноманітні за хімічною структурою та складом сполуки, і час їх внесення залежить від багатьох факторів. Існують різні засоби для кожного з етапів росту рослин. Іноді препарати застосовують на насіння перед посівом. У деяких випадках обробку проводять під час початкової стадії зростання культур, коли вони найбільш уразливі. Існують пестициди, які дозволені для застосування під час цвітіння, за умови дотримання особливих запобіжних заходів і рекомендацій. При внесенні під час плодоношення важливо враховувати ступінь впливу отруйних речовин на майбутній урожай і дотримуватися термінів очікування (захисні інтервали), які вказують, коли можна збирати плоди після обробки.

Ефективність обробки залежить від погодних умов. Наприклад, вітер чи дощ можуть знизити ефективність обприскування. Також, у кожного конкретного препарату є своя оптимальна температура внесення.

Згідно з Державними санітарними правилами авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.12.1996 № 382, перед авіаційним розпиленням пестицидів, замовник таких робіт повинен за три дні до початку робіт повідомити населення відповідної місцевості про місце та строки використання пестицидів, про заборону здійснювати будь-які сільськогосподарські роботи, випасання худоби на відстані ближче 1 км до місця проведення робіт, про необхідність переміщення пасік на відстань більше 5 км від місця застосування пестицидів на період до 5 днів.

Також замовник повинен встановити спеціальні попереджувальні знаки, у тому числі із зазначення строків розпилення, на відстані 300 метрів від місця розпилення, та на дорогах, які проходять через відповідні поля.

Лише після вжиття цих заходів та після отримання дозвільних документів допускається авіаційне оброблення угідь пестицидами.

Окрім того, забороняється проводити авіаційні обробки полів пестицидами на відстані ближче ніж:

 • 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;
 • 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водозабезпечення, місць випасання домашніх тварин, об’єктів природно-заповідного фонд;
 • 1 км від населених пунктів, тваринницьких ферм, посівів сільськогосподарських культур, які споживаються без термічної обробки (кріп, огірки, томати, полуниця, малина тощо), садів, виноградників та місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

Загальні правила безпеки під час роботи з пестицидами:

 1. Завжди дотримуйтесь інструкцій, вказаних на етикетці препарату.
 2. Дотримуйтеся правил застосування, дозування та запобіжних заходів.
 3. Використовуйте захисне спорядження: спецодяг, спецвзуття, рукавички, респіратор чи протигаз, окуляри.
 4. Розчини потрібно готувати на відкритому повітрі або в нежитловому приміщенні, що добре провітрюється.
 5. Не змішуйте різні пестициди — це може бути небезпечним і викликати хімічні реакції.
 6. Під час обробки не можна курити, вживати їжу, пити та знімати засоби індивідуального захисту.
 7. Тривалість робіт із хімікатами І та ІІ класу небезпеки не повинна перевищувати 4 годин. З іншими класами препаратів - 6 годин.
 8. Після роботи слід змінити одяг, вимити обличчя, руки та інші відкриті ділянки шкіри з милом. Також необхідно випрати спецодяг і помити обладнання, яке використовується при обробці.
 9. Зберігайте пестициди у надійних контейнерах, у місцях, недоступних для дітей і тварин. Склад має відповідати санітарним вимогам.
 10. До роботи з хімікатами не допускаються особи до 18 років, вагітні та жінки, що годують, а також особи, які мають медичні протипоказання.

 

Дотримання цих заходів при роботі з пестицидами є важливим для захисту вашого здоров’я та навколишнього середовища.

 

Голованівське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь