Ієрсиніоз та заходи його профілактики
Хвороба ієрсиніоз часто перебігає, «маскуючись» під різні захворювання: гострої респіраторної вірусної інфекції, кишкової інфекції, апендициту, гепатиту, ревматизму. Ієрсиніоз найбільш небезпечний для дітей. Цю хворобу з групи кишкових інфекцій діагностують лише у третині випадків.
Загроза ускладнень зростає, якщо не лікувати ієрсиніоз. Наслідки цієї кишкової інфекції можуть бути доволі серйозними. У половині випадків ревматоїдний артрит міг бути спровокований раніше перенесеним ієрсиніозом. Він може бути пусковим механізмом для розвитку важких патологій, а також ускладнити хронічні хвороби.
В Україні реєструються спорадичні випадки єрсиніозу – до півсотні на рік. Саме вразливими категоріями є діти віком до 17 років, а також реєструються випадки хвороби і серед дорослих. Однак, хворих на цю кишкову інфекцію – значно більше.
Ієрсиніоз – це гостре інфекційне зооантропонозне захворювання, що характеризується токсико-алергічною симптоматикою, ураженням травного тракту, тяжким перебігом. Збудник захворювання – Yersinia enterocolitica. Резервуаром інфекції в природі є домашні тварини (свині, собаки, кролики) та синантропні мишовидні гризуни.
Передається фекально-оральним шляхом: вживання забруднених збудниками продуктів (овочі, фрукти, молоко, м’ясо тощо), які не пройшли термічної обробки, особливо після тривалого зберігання в холодильнику чи підвалі, рідше – води.
Ієрсинії не переносять тепла: нагрівання до 60°C вбиває їх вже через півхвилини. Проте, бактерія витримує холод і багаторазове заморожування та розмерзання. Температура 4-8°C є сприятливою для розмноження бактерії. Ієрсинії можуть «проживати» на свіжих овочах (капуста, морква, яблука тощо) в умовах овочесховища та холодильника.
Сприйнятливість висока. До груп ризику відносять осіб, які працюють у тваринництві, птахівництві та на харчоблоках. Характерна осінньо-зимова сезонність.
Коли ієрсинія може потрапити в організм людини.
Наприклад, не достатньо просмажили м'ясо, передусім свинину, готуючи стейк або шашлик. Погана термічна обробка м’яса, де є напівсирі шматки, може спричинити інфікування.
Відомо, що навесні, з метою боротьби з авітамінозом, батьки намагаються частіше годувати дітей корисними салатами з моркви, капусти, яблук. А звідки з’являються овочі та фрукти на прилавках? З підвалів та овочесховищ, де за зиму встигають досхочу побігати миші. Вони власне і забруднюють овочі збудниками хвороби.
Інкубаційний період – від 1-2 до 18 діб, частіше 2-3 доби. Захворювання починається гостро, вже у перші години температура підвищується до 38,5 – 39,5°C. За клінічними проявами розрізняють абдомінальну, генералізовану та вторинно-вогнищеву форми захворювання, можливий хвилеподібний перебіг. Хворі ієрсиніозом люди неконтагіозні.
Саме на весні найбільший ризик заразитися ієрсиніозом!
Низька температура, висока вологість - ідеальні умови для розмноження мікроорганізмів. На думку вчених вже до квітня в овочесховищах збудник ієрсиніозу виявляється в третині проб моркви, цибулі, капусти та інших овочів і фруктів. Зберігаючи погано очищені, забруднені овочі в холодильнику, господині створюють максимально сприятливі умови для розмноження ієрсиній. Крім того, причиною захворювання можуть стати цукор, печиво, пряники, сухарі, сир, інші продукти, якщо вони зберігалися на складі у відкритому вигляді. Тому майте на увазі – безпечніше купувати всі продукти не розсипом на вагу, а у фабричних упаковках. Захворювання можна уникнути, якщо дотримуватися елементарних правил гігієни - ретельно очищати та мити овочі, фрукти, холодильник; попереджувати розмноження гризунів упідвалах та овочесховищах!
Специфічна профілактика захворювання не розроблена.
Неспецифічна профілактика ієрсиніозу полягає у дотриманні правил зберігання продуктів, технології приготування та реалізації їжі. Продукти, на яких знайдені сліди гризунів, краще не споживати, а в разі необхідності – обов’язково піддати термічній обробці. Благоустрій населених пунктів, недопущення заселення господарств мишовидними гризунами, у разі необхідності проводити заходи боротьби з ними. У підвалах та коморах зберігати харчові продукти, а також овочі на полицях у закритій тарі в першу чергу, овочів та харчових продуктів, які не підлягають при приготуванні страв, термічній обробці. Суворе дотримання санітарних правил як на особистих кухнях, так і на підприємствах громадського харчування. Відповідність технологій приготування і термінів зберігання харчових продуктів, особливо свіжих овочів і фруктів. Дотримання правил загальної та особистої гігієни. Для уникнення захворювання рекомендуємо вживати лише термічно оброблену їжу та кип’ячену чи бутильовану воду в заводській упаковці, дотримуватись правил особистої гігієни особливо при догляді за тваринами.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх рідних і близьких!
Голованівське районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Кіровоградській області