Стихійна торгівля - один із чинників поширення вірусу африканської чуми свиней
Африканська чума свиней (далі-АЧС) – це вірусна інфекція, що вражає як свійських свиней, так і диких кабанів, спричиняючи високий рівень смертності серед тварин. Епізоотична ситуація щодо африканської чуми свиней в Україні, в тому числі в Кіровоградській області, є надзвичайно складною. Це інфекційна невиліковна хвороба, яка за дуже короткий термін знищує все поголів’я у господарстві. Інкубаційний період африканської чуми триває від 3 до 12 діб. При виникненні захворювання, в населеному пункті забороняється проводити забій та утримання свиней впродовж 6 місяців. Вірус хвороби може зберігатися в м’ясі інфікованих свиней до півроку, в охолоджених тушах (4 °C) — півроку, у замороженному м’ясі (—20 °C) — безкінечно, в копченій ковбасі впродовж 5 місяців і більше, при 50 °С вірус гине впродовж години. Хоча вірус АЧС не становить загрозу для людей, його вплив на сектор свинарства, економіку країни є значним, а потенційні наслідки для продовольчої безпеки – катастрофічні.
Одним із чинників поширення вірусу африканської чуми свиней є безконтрольне переміщення живих свиней та стихійна торгівля м’ясом та м’ясопродуктами у невстановлених місцях. Для профілактики розповсюдження вірусу африканської чуми не потрібно купувати живих свиней без супровідних ветеринарних документів, проводити реалізацію м’яса і м’ясопродуктів у невстановлених торговельних точках; не проводити подвірний забій і реалізацію свинини без ветеринарного передзабійного огляду тварин і ветеринарно - санітарної експертизи м’яса та продуктів забою фахівцями державної служби ветеринарної медицини.
Торгівля живими свиньми без супровідних документів, м’ясом та м’ясопродуктами у невстановлених місцях без проведення передзабійного та післязабійного огляду ветеринарними спеціалістами, несе за собою відповідальність у вигляді адміністративних стягнень.
Голованівське районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Кіровоградській області