Вільшанська громада

Кіровоградська область, Голованівський район

Безпечне застосування пестицидів - уникнення хімічних отруєнь

Дата: 26.03.2025 15:27
Кількість переглядів: 17

З  метою  зменшення   втрат      сільськогосподарської   продукції   людство 

було змушене використовувати пестициди,незважаючи на негативні наслідки їх застосування. Пестицидами називають хімічні засоби захисту рослин від шкідників, хвороб, бур’янів і гризунів, а також засоби захисту тварин від комах і кліщів. Широке впровадження в першій половині ХХ століття стійких пестицидів призвело до глобального забруднення довкілля.

        Ключовим аспектом захисту рослин є обгрунтованість хімічного захисту. Обробка  посівів та інших об’єктів повинна проводитися тільки після попереднього обстеження сільськогосподарських посівів агрономом із захисту рослин та встановлення доцільності проведення  хімічного обробітку, тобто коли численість шкідливих організмів перевищує економічний поріг шкодочинності. Не менш важливим, є вибір препарату для хімічного захисту рослин - повинні застосовуватись тільки ті пестициди, які зареєстровані та дозволені «Переліком пестицидів  і агрохімікатів, дозволених до агровикористання в Україні». Ні в якому разі не можна застосовувати  сумнівні препарати – тільки оригінальні засоби захисту рослин. Норма витрати препарату також має відповідати рекомендованій. Також, має  чітко регламентуватись і відстань до житлових  приміщень. Так, санітарно-захисна  зона між оброблюваним обєктом  та жилими приміщеннями повинна бути  при належному оприскуванні  не менше 300 метрів, при авіаційному – 1000 метрів. Ще одне правило для сільгоспвиробників – повідомлення населення про оприскування. З метою запобігання отруєння людей  і тварин пестицидами, згідно з  ДСанПіН  попередньо, але не менш ніж за 2 доби перед початком проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарства зобов’язана сповістити населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів, а також бджолярів про місця, строки і методи застосування пестицидів; оповіщати не менш як за три доби при застосуванні засобів захисту рослин на медоносних рослинах. З метою  охорони бджіл, обробку сільгоспугідь необхідно проводити в  ранкові (до 10:00) чи вечірні (18:00-22:00) години, використовуючи для оприскування наземну  апаратуру, при цьому пасіки слід  вивезти  не менше ніж на 5 км від поля, де проводиться обробка, або ізолювати бджіл. Усі роботи з пестицидами проводяться в ранкові та вечірні години, в тиху безвітряну погоду. В похмурі і прохолодні дні допускається, як виняток, проведення оприскування в денний час.

        Для уникнення конфліктних ситуацій, бджолярі зі свого боку повинні також дотримуватись певних вимог – реєструвати  свої  пасіки  та повідомляти про їх переміщення.

        З метою профілактики отруєнь пестицидами потрібно:

        -систематично роз’яснювати  населенню і сільгоспвиробникам   важливість  

         дотримання вимог з охорони навколишнього середовища від  забруднення

         пестицидами та агрохімікатами (мінеральними добривами) і  недопущення

         забруднення ними кормів та водоймищ;

        -не допускати випасання тварин поблизу  посівів  культур ,що оброблялись

         пестицидами;

        -не промивати  баки, шланги  оприскувальні  апарати  водою  з водойм для     

         водопою тварин та зливати промивочні води в ці водойми;

        -перед  початком   масових  обробок   рослин     пестицидами,     проводити   

        розяснювальну    роботу  з  керівниками     господарств,        працівниками 

        тваринництва,  бджолярами  з  питань  профілактики  отруєння   тварин   та

        бджіл.

        Відповідно до статті 38  Закону України «Про бджільництво», порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з Законами України. Зокрема, відповідальність за порушення законодавства несуть особи винні у:

        -неповідомленні (приховуванні)  або наданні  неправдивої  інформації   про  

         виникнення загрози при застосуванні засобів захисту рослин.

        При чіткому дотриманні регламентів застосування пестицидів, виконанні вимог санітарних правил забезпечується не тільки захист рослин від шкідників, хвороб та бур’янів, але і охорона  здоров’я  населення, збереження  медоносних бджіл, поголів’я тварин   та екологічно чистого довкілля.

                

                                                                             Голованівське районне управління

                            Головного управління  

                            Держпродспоживслужби

                                                                             в Кіровоградській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь